Zenith - 06.9100.9004/21.I001
06.9100.9004/21.I001 Defy Extreme Carl Cox
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 06.9100.9004/21.I001 (aka: 0691009004/21I001) |
| Name: | 06.9100.9004/21.I001 Defy Extreme Carl Cox |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Extreme 06.9100.9004/21.I001 is a limited edition of 100 pieces created in collaboration with DJ Carl Cox. This Defy Extreme has a matte stainless steel case with yellow gold accents. The open dial features chronograph counters in the form of miniature vinyl records.