Zenith - 10.9100.9004/22.I200
10.9100.9004/22.I200 Defy Extreme Carbon
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 10.9100.9004/22.I200 (aka: 1091009004/22I200) |
| Name: | 10.9100.9004/22.I200 Defy Extreme Carbon |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
16 833 €
Maximum price
19 074 €
Absolute change
0 €
Opening price
17 552 €
Closing price
17 552 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2022, the Zenith Defy Extreme is a beefed-up version of the Defy 21. The case measures 45mm across at a height of 15.4mm, and it is water resistant up to 200 meters. Inside ticks a self-winding El Primero 9004 movement, which can be admired through the see-through back as well as through front via the sapphire dial. Reference 10.9100.9004/22.I200 was added to the collection in 2022; this version has a forged carbon and titanium case.