Zenith - 12.9100.9020/078.I200
12.9100.9020/078.I200 Defy Extreme Double Tourbillon Forged Carbon - Rose Gold
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 12.9100.9020/078.I200 (aka: 1291009020/078I200) |
| Name: | 12.9100.9020/078.I200 Defy Extreme Double Tourbillon Forged Carbon - Rose Gold |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Extreme Double Tourbillon 12.9100.9020/078.I200 has a case made in a combination of forged carbon and rose gold. Inside ticks the caliber El Primero 9020, a self-winding movement with two tourbillons and a chronograph.