Zenith - 65.9100.9020 /21.l200
65.9100.9020 /21.l200 Defy Extreme Double Tourbillon Yoshida White Gold
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 65.9100.9020 /21.l200 (aka: 6591009020 /21l200) |
| Name: | 65.9100.9020 /21.l200 Defy Extreme Double Tourbillon Yoshida White Gold |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 8 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Extreme Double Tourbillon 65.9100.9020 /21.l200 is a 2021 limited edition of 8 pieces created for Yoshida of Japan.