Zenith - 87.9100.9004/03.I001
87.9100.9004/03.I001 Defy Extreme Titanium / Rose Gold
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 87.9100.9004/03.I001 (aka: 8791009004/03I001) |
| Name: | 87.9100.9004/03.I001 Defy Extreme Titanium / Rose Gold |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Zenith Defy Extreme reference 87.9100.9004/03.I001 has a titanium and rose gold case paired with a Skeleton dial. Inside ticks a caliber El Primero 9004 movement.