Zenith - 95.9100.9004/01.I001
95.9100.9004/01.I001 Defy Extreme Titanium / Blue
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 95.9100.9004/01.I001 (aka: 9591009004/01I001) |
| Name: | 95.9100.9004/01.I001 Defy Extreme Titanium / Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 199 €
Maximum price
14 274 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 447 €
Closing price
12 447 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Zenith Defy Extreme reference 95.9100.9004/01.I001 has a Titanium case paired with a Skeleton dial. Inside ticks a caliber El Primero 9004 movement.