Zenith - 95.9100.9020/78.I001
95.9100.9020/78.I001 Defy Extreme Double Tourbillon Titanium
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 95.9100.9020/78.I001 (aka: 9591009020/78I001) |
| Name: | 95.9100.9020/78.I001 Defy Extreme Double Tourbillon Titanium |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
42 861 €
Maximum price
56 633 €
Absolute change
0 €
Opening price
56 633 €
Closing price
56 633 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Extreme Double Tourbillon 95.9100.9020/78.I001 has a case made of titanium, including the matching bracelet. Inside ticks the caliber El Primero 9020, a self-winding movement with two tourbillons and a chronograph.