Zenith - 95.9200.9004/77.I001
95.9200.9004/77.I001 Defy Extreme Desert
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 95.9200.9004/77.I001 (aka: 9592009004/77I001) |
| Name: | 95.9200.9004/77.I001 Defy Extreme Desert |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021 as limited edition of 50 pieces, the Zenith Defy Extreme reference 95.9200.9004/77.I001 has a Titanium case paired with pusher protectors and bezel crafted in Falcon's Eye gemstone, paired with a tinted sapphire dial with beige counters.