Zenith - 95.9201.9004/25.I001
95.9201.9004/25.I001 Defy Extreme Glacier
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 95.9201.9004/25.I001 (aka: 9592019004/25I001) |
| Name: | 95.9201.9004/25.I001 Defy Extreme Glacier |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2023, the Zenith Defy Extreme reference 95.9201.9004/25.I001 is a limited edition of 50 pieces. This watch has a titanium case with he pusher protectors and bezel crafted in pale blue chalcedony gemstone.