Zenith - 97.9100.9004/02.I001
97.9100.9004/02.I001 Defy Extreme Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy Extreme |
| Reference: | 97.9100.9004/02.I001 (aka: 9791009004/02I001) |
| Name: | 97.9100.9004/02.I001 Defy Extreme Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 380 €
Maximum price
13 686 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 431 €
Closing price
11 431 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Zenith Defy Extreme is a beefed-up version of the Defy 21. The case measures 45mm across at a height of 15.4mm, and it is water resistant up to 200 meters. Inside ticks a self-winding El Primero 9004 movement, which can be admired through the see-through back as well as through front via the sapphire dial.