Zenith - 04.9000.9020/00.R920
04.9000.9020/00.R920 Defy Double Tourbillon Sapphire
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 04.9000.9020/00.R920 (aka: 0490009020/00R920) |
| Name: | 04.9000.9020/00.R920 Defy Double Tourbillon Sapphire |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Double Tourbillon reference 04.9000.9020/00.R920 is a limited edition of 10 pieces introduced in 2021. This watch has a sapphire crystal case holding the caliber El Primero 9020 with 1/100th of a second chronograph with a 60-second tourbillon driving the time and a 6-second tourbillon driving the chronograph in a special "starry sky" movement decoration.