Zenith - 04.9001.9020/49.R782
04.9001.9020/49.R782 Defy Double Tourbillon Felipe Pantone / Only Watch 2021
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 04.9001.9020/49.R782 (aka: 0490019020/49R782) |
| Name: | 04.9001.9020/49.R782 Defy Double Tourbillon Felipe Pantone / Only Watch 2021 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Sapphire |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Double Tourbillon reference 04.9001.9020/49.R782 is a unique piece created for the 2021 Only Watch auction. This Defy has a case made of ssappire crystal, and an openworked dial inspired by the 2021 Defy 2 Felipe Pantone.