Zenith - 10.9000.9004/96.R782
10.9000.9004/96.R782 Defy El Primero 21 Full Carbon / Skeleton / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 10.9000.9004/96.R782 (aka: 1090009004/96R782) |
| Name: | 10.9000.9004/96.R782 Defy El Primero 21 Full Carbon / Skeleton / Rubber |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 reference 10.9000.9004/96.R782 was introduced in 2019. The case, crown and pushers are made of black carbon.