Zenith - 10.9000.9020/79.R918
10.9000.9020/79.R918 Defy Double Tourbillon Full Carbon / Skeleton / Cordura
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 10.9000.9020/79.R918 (aka: 1090009020/79R918) |
| Name: | 10.9000.9020/79.R918 Defy Double Tourbillon Full Carbon / Skeleton / Cordura |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
73 297 €
Maximum price
96 070 €
Absolute change
0 €
Opening price
80 476 €
Closing price
80 476 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Double Tourbillon 10.9000.9020/79.R918 is a limited edition of 50 pieces introduced in 2019. This watch is powered by the self-winding caliber 9020, which features two tourbillons. Case, pushers and crown are made of carbon. It is fitted with a rubber strap with cordura finish.