Zenith - 10.9001.9004/99.R941
10.9001.9004/99.R941 Defy El Primero 21 Carl Cox
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 10.9001.9004/99.R941 (aka: 1090019004/99R941) |
| Name: | 10.9001.9004/99.R941 Defy El Primero 21 Carl Cox |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 reference 10.9001.9004/99.R941 was introduced in 2020 as a limited edition of 200 pieces created in collaboration with DJ Carl Cox. This Defy 21 has a full carbon case; the bezel has luminous elements incorporated.