Zenith - 16.9200.670/03.MI001
16.9200.670/03.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 16.9200.670/03.MI001 (aka: 169200670/03MI001) |
| Name: | 16.9200.670/03.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Diamond / MOP |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Midnight was introduced in 2020 as a more feminine take on the Defy Classic. At 36.00mm, the case is smaller than before, whilst inside still ticks a self-winding movement in the form of caliber Elite 670. The dial, which with the present 16.9200.670/03.MI001 is White mother-of-pearl with a slight gradient, has a subtle starry sky pattern.