Zenith - 16.9200.670/34.MI001
16.9200.670/34.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Borealis
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 16.9200.670/34.MI001 (aka: 169200670/34MI001) |
| Name: | 16.9200.670/34.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Borealis |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Midnight was introduced in 2020 as a more feminine take on the Defy Classic. At 36.00mm, the case is smaller than before, whilst inside still ticks a self-winding movement in the form of caliber Elite 670. Reference 16.9200.670/34.MI001 was added to the collection in 2022; this version has a dial with a vertical colour gradient shifting from blue to green.