Zenith - 16.9201.670/10.MI001
16.9201.670/10.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Pink Ribbon
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 16.9201.670/10.MI001 (aka: 169201670/10MI001) |
| Name: | 16.9201.670/10.MI001 Defy Midnight Stainless Steel / Pink Ribbon |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Midnight was introduced in 2020 as a more feminine take on the Defy Classic. At 36.00mm, the case is smaller than before, whilst inside still ticks a self-winding movement in the form of caliber Elite 670. Reference 16.9201.670/10.MI001 was added to the collection in 2021 as a piece unique created to benefit the Pink Ribbon charity organization.