Zenith - 18.9000.9004/71.M9000
18.9000.9004/71.M9000 Defy El Primero 21 Rose Gold / Skeleton / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 18.9000.9004/71.M9000 (aka: 1890009004/71M9000) |
| Name: | 18.9000.9004/71.M9000 Defy El Primero 21 Rose Gold / Skeleton / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
29 488 €
Maximum price
36 535 €
Absolute change
0 €
Opening price
31 378 €
Closing price
31 378 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 18.9000.9004/71.M9000 has a rose gold case (44mm) and an openworked dial. It is fitted with a matching rose gold bracelet.