Zenith - 18.9000.9004/71.R585
18.9000.9004/71.R585 Defy El Primero 21 Rose Gold / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 18.9000.9004/71.R585 (aka: 1890009004/71R585) |
| Name: | 18.9000.9004/71.R585 Defy El Primero 21 Rose Gold / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
17 985 €
Maximum price
22 945 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 164 €
Closing price
22 164 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 18.9000.9004/71.R585 has a rose gold case (44mm) and an openworked dial. It is fitted with a rubber strap with alligator inlay.