Zenith - 22.9003.9004/72.R585
22.9003.9004/72.R585 Defy El Primero 21 Rose Gold / Rainbow / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 22.9003.9004/72.R585 (aka: 2290039004/72R585) |
| Name: | 22.9003.9004/72.R585 Defy El Primero 21 Rose Gold / Rainbow / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
25 375 €
Maximum price
59 146 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 062 €
Closing price
28 062 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 22.9003.9004/72.R585 has a rose gold case (44mm) and an openworked dial. The case is set with 288 V V S brilliant-cut diamonds, the bezel with 44 V V S baguette-cut sapphires, and the dial with 11 baguette-cut sapphires - making for a total of 5.00 carats. It was added to the collection in 2019.