Zenith - 22.9004.9004/73.R598
22.9004.9004/73.R598 Defy El Primero 21 Pink Edition
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 22.9004.9004/73.R598 (aka: 2290049004/73R598) |
| Name: | 22.9004.9004/73.R598 Defy El Primero 21 Pink Edition |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 reference 22.9004.9004/73.R598 was introduced in 2020. Created in association with Pink Ribbon Switzerland, it features a pink PVD treated movement, and a rose gold, diamond-set case crowned by 44 pink sapphires.