Zenith - 32.9000.9004/78.R582
32.9000.9004/78.R582 Defy El Primero 21 Titanium / Diamond / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 32.9000.9004/78.R582 (aka: 3290009004/78R582) |
| Name: | 32.9000.9004/78.R582 Defy El Primero 21 Titanium / Diamond / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 32.9000.9004/78.R582 has a diamond-set titanium case and an openworked dial. It is fitted with a rubber strap with alligator inlay.