Zenith - 32.9006.9004/06.R918
32.9006.9004/06.R918 Defy El Primero 21 Spectrum - Blue
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 32.9006.9004/06.R918 (aka: 3290069004/06R918) |
| Name: | 32.9006.9004/06.R918 Defy El Primero 21 Spectrum - Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy 21 Spectrum series was introduced in 2021. Each watch in this series features a bezel set with 44 baguette-cut precious stones, with matching colors on the movement and strap. Reference 32.9006.9004/06.R918 has a bezel set with blue sapphires.