Zenith - 33.9002.670/96.R587
33.9002.670/96.R587 Defy Classic 41mm Black Ceramic / Rainbow / Greater China
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 33.9002.670/96.R587 (aka: 339002670/96R587) |
| Name: | 33.9002.670/96.R587 Defy Classic 41mm Black Ceramic / Rainbow / Greater China |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 110 €
Maximum price
14 447 €
Absolute change
0 €
Opening price
13 645 €
Closing price
13 645 €
Relative change
0,00 %
Description
The Defy Classic ref. 33.9002.670/96.R587 is a limited edition of 150 pieces introduced in 2019 and available only iin Zenith boutiques plus retailers in the Greater China area. Based on the 49.9000.670/77.R782, it features a black ceramic case with 'Rainbow' bezel set with 48 baguette-cut sapphires for a total of 1.78 cts. The openworked dial features hours, minutes, central seconds and a date indicator at 6 o'clock. This model is powered by the self-winding movement, Elite 670 SK, with 48 hours power reserve. The automatic movement can be admired through the transparent sapphire crystal case-back. The Defy Classic is presented on a black rubber strap with alligator inserts and a DLC-coated titanium folding clasp.