Zenith - 40.9000.4805/75.R582
40.9000.4805/75.R582 Defy Fusee Tourbillon Platinum / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 40.9000.4805/75.R582 (aka: 4090004805/75R582) |
| Name: | 40.9000.4805/75.R582 Defy Fusee Tourbillon Platinum / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
65 261 €
Maximum price
79 481 €
Absolute change
0 €
Opening price
65 261 €
Closing price
65 261 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Fusee Tourbillon 40.9000.4805/75.R582 is a limited edition of 10 pieces introduced in 2019. It features a platinum case which holds the hand-wound caliber El Primero 4805 SK with fusee & chain.