Zenith - 40.9000.9020/78.R582
40.9000.9020/78.R582 Defy Double Tourbillon Platinum / Skeleton / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 40.9000.9020/78.R582 (aka: 4090009020/78R582) |
| Name: | 40.9000.9020/78.R582 Defy Double Tourbillon Platinum / Skeleton / Alligator |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
91 232 €
Maximum price
108 311 €
Absolute change
0 €
Opening price
94 971 €
Closing price
94 971 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Double Tourbillon 40.9000.9020/78.R582 is a limited edition of 10 pieces introduced in 2019. This watch is powered by the self-winding caliber 9020, which features two tourbillons. The case is made of platinum.