Zenith - 49.9000.670-1/22.R797
49.9000.670-1/22.R797 Defy Classic 41mm Black Ceramic / Fusalp
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9000.670-1/22.R797 (aka: 499000670-1/22R797) |
| Name: | 49.9000.670-1/22.R797 Defy Classic 41mm Black Ceramic / Fusalp |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 983 €
Maximum price
9 103 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 447 €
Closing price
7 447 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Classic 49.9000.670-1/22.R797 is a 2022 limited edition of 300 pieces created in collaboration with Fusalp, a Swiss fashion label. This Defy has a black ceramic case and an open dial with a new design incorporating the ZENITH five-pointed star and Fusalp snowflake emblems.