Zenith - 49.9000.9004/78.M9000
49.9000.9004/78.M9000 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9000.9004/78.M9000 (aka: 4990009004/78M9000) |
| Name: | 49.9000.9004/78.M9000 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 563 €
Maximum price
12 896 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 101 €
Closing price
11 101 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 49.9000.9004/78.M9000 was added to the collection in 2018. It features a black ceramic case and matching bracelet. Edit 15/06/2019 - it appears that the movement finish was changed.