Zenith - 49.9002.670/01.R792
49.9002.670/01.R792 Defy Classic 41mm White Ceramic
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9002.670/01.R792 (aka: 499002670/01R792) |
| Name: | 49.9002.670/01.R792 Defy Classic 41mm White Ceramic |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 729 €
Maximum price
6 366 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 039 €
Closing price
5 039 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy Classic 49.9002.670/01.R792 features a white ceramic case. The openworked dial features hours, minutes, central seconds and a date indicator at 6 o'clock. This model is powered by the self-winding movement, Elite 670 SK, with 48 hours power reserve. The automatic movement can be admired through the transparent sapphire crystal case-back. The Defy Classic is presented on a white rubber strap with a titanium folding clasp.