Zenith - 49.9002.670/01.R794
49.9002.670/01.R794 Defy Classic 41mm White Ceramic / Farfetch
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9002.670/01.R794 (aka: 499002670/01R794) |
| Name: | 49.9002.670/01.R794 Defy Classic 41mm White Ceramic / Farfetch |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Classic 49.9004.670/51.R599 was introduced in mid-2019 as a limited edition of 25 pieces created in honor of the online retailer Farfetch. This watch features a white ceramic case. The openworked dial features hours, minutes, central seconds and a date indicator at 6 o'clock. This model is powered by the self-winding movement, Elite 670 SK, with 48 hours power reserve. The automatic movement can be admired through the transparent sapphire crystal case-back.