Zenith - 49.9002.670-1/02.R796
49.9002.670-1/02.R796 Defy Classic 41mm White Ceramic / Fusalp
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9002.670-1/02.R796 (aka: 499002670-1/02R796) |
| Name: | 49.9002.670-1/02.R796 Defy Classic 41mm White Ceramic / Fusalp |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy Classic 49.9002.670-1/02.R796 is a 2022 limited edition of 100 pieces created in collaboration with Fusalp, a Swiss fashion label. This Defy has a white ceramic case and an open dial with a new design incorporating the ZENITH five-pointed star and Fusalp snowflake emblems.