Zenith - 49.9002.9004.68.R935
49.9002.9004.68.R935 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Cordura / Russia
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9002.9004.68.R935 (aka: 499002900468R935) |
| Name: | 49.9002.9004.68.R935 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Cordura / Russia |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 35 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 reference 49.9002.9004.68.R935 is a limited edition of 35 pieces created for the Russian market. It features a black ceramic case and a blackened movement. It is delivered with three straps.