Zenith - 49.9006.9004/90.R942
49.9006.9004/90.R942 Defy El Primero 21 Urban Jungle
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9006.9004/90.R942 (aka: 4990069004/90R942) |
| Name: | 49.9006.9004/90.R942 Defy El Primero 21 Urban Jungle |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 49.9006.9004/90.R942 was added to the collection in 2021. It features a case in khaki green ceramic and a matching 'Cordura Effect' rubber strap.