Zenith - 49.9008.9004.49.R782
49.9008.9004.49.R782 Defy El Primero 21 Felipe Pantone
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9008.9004.49.R782 (aka: 499008900449R782) |
| Name: | 49.9008.9004.49.R782 Defy El Primero 21 Felipe Pantone |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 reference 49.9008.9004.49.R782 is a limited edition of 100 pieces created in collaboration with Argentinian-Spanish artist Felipe Pantone, known for his use of neon gradients, geometric shapes, optical patterns, and jagged grids. Colorful touches and geometric patterns are found throughout, and time is indicated by a set of lightning bolt hands.