Zenith - 49.9010.9004/01.R947
49.9010.9004/01.R947 Defy El Primero 21 Chroma
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9010.9004/01.R947 (aka: 4990109004/01R947) |
| Name: | 49.9010.9004/01.R947 Defy El Primero 21 Chroma |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 640 €
Maximum price
14 753 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 685 €
Closing price
10 685 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. The Zenith Defy El Primero 21 Chroma reference 49.9010.9004/01.R947 was added to the collection in 2022. This Defy has a white ceramic case and rainbow colored accents throughout.