Zenith - 49.9011.9004/18.R582
49.9011.9004/18.R582 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9011.9004/18.R582 (aka: 4990119004/18R582) |
| Name: | 49.9011.9004/18.R582 Defy El Primero 21 Black Ceramic / Skeleton / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 49.9011.9004/18.R582 was added to the collection in 2021. It features a black ceramic case and gold-tone accents on movement and dial.