Zenith - 49.9014.9004/01.R953
49.9014.9004/01.R953 Defy El Primero 21 Chroma II
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 49.9014.9004/01.R953 (aka: 4990149004/01R953) |
| Name: | 49.9014.9004/01.R953 Defy El Primero 21 Chroma II |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. The Zenith Defy El Primero 21 Chroma reference 49.9014.9004/01.R953 was added to the collection in 2023. This Defy has a white ceramic case and rainbow colored accents throughout.