Zenith - 87.9001.670/79.M9001
87.9001.670/79.M9001 Defy Classic 41mm Titanium / Rose Gold / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 87.9001.670/79.M9001 (aka: 879001670/79M9001) |
| Name: | 87.9001.670/79.M9001 Defy Classic 41mm Titanium / Rose Gold / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The new Zenith Defy Classic has a brushed titanium and rose gold case in 41mm. The openworked dial features hours, minutes, central seconds and a date indicator at 6 o'clock. This model is powered by the self-winding movement, Elite 670 SK, with 48 hours power reserve. The automatic movement can be admired through the transparent sapphire crystal case-back. The Defy Classic is presented on a titanium and rose gold bracelet.