Zenith - 95.9000.9004/78.M9000
95.9000.9004/78.M9000 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9000.9004/78.M9000 (aka: 9590009004/78M9000) |
| Name: | 95.9000.9004/78.M9000 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 95.9000.9004/78.M9000 has a titanium case (44mm) and an openworked dial. It is fitted with a titanium bracelet. This configuration was added to the collection in 2018.