Zenith - 95.9000.9004/78.R782
95.9000.9004/78.R782 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Rubber
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9000.9004/78.R782 (aka: 9590009004/78R782) |
| Name: | 95.9000.9004/78.R782 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Rubber |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 044 €
Maximum price
11 837 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 914 €
Closing price
8 914 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 95.9000.9004/78.R782 has a titanium case (44mm) and an openworked dial. It is fitted with a rubber strap. This configuration was added to the collection in 2018.