Zenith - 95.9001.9004/01.R582
95.9001.9004/01.R582 Defy El Primero 21 Titanium / Silver Panda / Alligator
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9001.9004/01.R582 (aka: 9590019004/01R582) |
| Name: | 95.9001.9004/01.R582 Defy El Primero 21 Titanium / Silver Panda / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 651 €
Maximum price
9 303 €
Absolute change
0 €
Opening price
7 005 €
Closing price
7 005 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 95.9001.9004/01.R582 has a titanium case and silver 'Panda' dial. It is fitted with a black rubber strap with alligator inlay.