Zenith - 95.9004.9004/78.R589
95.9004.9004/78.R589 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Alligator / Vendôme Limited Edition
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9004.9004/78.R589 (aka: 9590049004/78R589) |
| Name: | 95.9004.9004/78.R589 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Alligator / Vendôme Limited Edition |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 23 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 95.9004.9004/78.R589is a limited edition of 23 peces created for the Place Vendôme Paris Zenith pop-up store. It features a titanium case and an openworked dial with bronze counters.