Zenith - 95.9007.9004/77.R594
95.9007.9004/77.R594 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Porto Cervo
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9007.9004/77.R594 (aka: 9590079004/77R594) |
| Name: | 95.9007.9004/77.R594 Defy El Primero 21 Titanium / Skeleton / Porto Cervo |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 95.9007.9004/77.R594 'Porto Cervo' is a limited edition of 25 pieces.