Zenith - 95.9016.9004/08.R942
95.9016.9004/08.R942 Defy El Primero 21 Dubai Mall / Cordura
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 95.9016.9004/08.R942 (aka: 9590169004/08R942) |
| Name: | 95.9016.9004/08.R942 Defy El Primero 21 Dubai Mall / Cordura |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. The ZEnith Defy El Primero 21 Dubai Mall, reference 95.9016.9004/08.R942 was added to the collection in 2020 as a special edition exclusive to the Dubai Mall Zenith boutique.