Zenith - 96.9000.9004/27.R583
96.9000.9004/27.R583 Defy El Primero 21 Only Watch
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 96.9000.9004/27.R583 (aka: 9690009004/27R583) |
| Name: | 96.9000.9004/27.R583 Defy El Primero 21 Only Watch |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 96.9000.9004/27.R583 is a unique piece created for the 2017 Only Watch Auction.