Zenith - 97.9000.9004/01.R787
97.9000.9004/01.R787 Defy El Primero 21 Land Rover
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 97.9000.9004/01.R787 (aka: 9790009004/01R787) |
| Name: | 97.9000.9004/01.R787 Defy El Primero 21 Land Rover |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
7 231 €
Maximum price
12 152 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 412 €
Closing price
9 412 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. Reference 97.9000.9004/01.R787 was added to the collection in 2020 as the result of a collaboration with Land Rover automobiles. This Defy 21 has a matte titanium case and a matte grey dial.