Zenith - 97.9001.9004/80.R922
97.9001.9004/80.R922 Defy El Primero 21 Ultraviolet
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 97.9001.9004/80.R922 (aka: 9790019004/80R922) |
| Name: | 97.9001.9004/80.R922 Defy El Primero 21 Ultraviolet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
8 402 €
Maximum price
11 975 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 153 €
Closing price
10 153 €
Relative change
0,00 %
Description
The Zenith Defy El Primero 21 was introduced at BaselWorld 2017. Building upon the brand's rich chronograph tradition, it is powered by the new El Primero 9004 movement, capable of measuring up to 1/100 of a second. In addition, it marks the return of the Defy name for Zenith. The Zenith Defy El Primero 21 Ultraviolet reference 97.9001.9004/80.R922 was added to the collection in 2020.