Zenith - 97.9001.9004/80.R945.T3/P
97.9001.9004/80.R945.T3/P Defy 21 Ultra Colour Khaki
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | Defy |
| Reference: | 97.9001.9004/80.R945.T3/P (aka: 9790019004/80R945T3/P) |
| Name: | 97.9001.9004/80.R945.T3/P Defy 21 Ultra Colour Khaki |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 8 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zenith Defy 21 Ultra Coulor 97.9001.9004/80.R945.T3/P was introduced in 2023 as part of a box set containing eight 'chromatically charged' Defy 21 models, with accents in black, blue, violet, orange, pink, green, turquoise and khaki respectively. The case is made of sand-blasted titanium, and inside ticks the self-winding caliber El Primero 9004.