Zenith - 03.2040.400/53.C802
03.2040.400/53.C802 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Blue / Fabric
| Brand: | Zenith |
|---|---|
| Family: | El Primero |
| Reference: | 03.2040.400/53.C802 (aka: 032040400/53C802) |
| Name: | 03.2040.400/53.C802 El Primero Chronomaster 42 Stainless Steel / Blue / Fabric |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The El Primero Chronomaster 03.2040.400/53.C802 has a stainless steel case of 42mm, which houses the self-winding caliber El Primero 400B. The dial is blue. In this configuration the watch is fitted with a fabric strap.